Hitta.se

Information

  • Organisationsnummer:

    556926-4277
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    inspirera Omsorg Sverige AB
  • VD:

    Olga Alexia Manioura
  • Bolaget registrerat:

    2013-03-21
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Ej registrerad
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)248 344241 553228 218
Rörelseresultat, EBIT (tkr)661 582423
Resultat efter finansnetto (tkr)2001 906654
Årets resultat (tkr)491 380408
Summa tillgångar (tkr)44 08741 57741 651
Antal anställda328327329
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Inspirera Assistans AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2022-03
Årsredovisning 2020-03
Årsredovisning 2019-03
Årsredovisning 2018-03
Årsredovisning 2017-03
Årsredovisning 2016-03

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)248 344241 553228 218
Rörelseresultat, EBIT (tkr)661 582423
Resultat efter finansnetto (tkr)2001 906654
Årets resultat (tkr)491 380408

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)1 2131 4441 643
Omsättningstillgångar (tkr)42 87440 13340 008
Tillgångar (tkr)44 08741 57741 651
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)3 9133 8642 484
Obeskattade reserver (tkr)1 5001 5001 500
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)38 67436 21337 667
Skulder och eget kapital (tkr)44 08741 57741 651

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)2 1222 5592 375
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)167 313161 452151 445
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)59 21661 06753 467
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda328327329
Omsättning per anställd (tkr)757739694
Personalkostnader per anställd (tkr)697688630
Vinstmarginal0.0%0.7%0.2%
Soliditet11.3%11.9%8.6%
Kassalikviditet110.9%110.8%106.2%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

  • Olga Alexia Manioura
    VD

Styrelsemedlemmar

  • Olga Alexia Manioura
    Styrelseledamot
  • Dimitrios Maniouras
    Styrelsesuppleant

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

Koncernstruktur Inspirera Assistans AB

Inspirera Assistans AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är inspirera Omsorg Sverige AB och koncernmoderbolag är Ja Hjort Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.

Karta och andra adresser

Storgatan 8, 666 30 Bengtsfors

Karta och andra adresser

Storgatan 8, 666 30 Bengtsfors

Inspirera Assistans AB har verksamhet på Storgatan 8, Bengtsfors. 

Inspirera Assistans AB har 10 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Bengtsforskontoret är Inspirera Assistans AB i Bengtsfors.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva personlig assistans av funktionshindrade jämte därmed förenlig verksamhet

  • 88102 - Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning